Faydalı Bilgiler

Zeytinyağı Neden Donar?

zeytinyagiZeytinyağı; Sadece zeytin ağacı meyvelerinden elde edilen yağlardır. Elde ediliş şekillerine ve üretimde uygulanan yöntemlere göre Naturel, Rafine ve Riviera tipi gibi sınıflara ayrılır. Özellikle yağ asitlik dereceleri bu sınıfların belirlenmesinde önemli bir parametredir.

Zeytinyağı doğal bir üründür, soğukta kaldığında ya da buzdolabına konulduğunda renk değiştirebilir ve hatta donabilir. Donan zeytinyağı oda sıcaklığında tekrar sıvı hale gelecektir. Bu durum yağın rengini değiştirse bile tadında da, içeriğinde de herhangi bir bozulmaya neden olmaz. Fakat yine de zeytinyağı, su gibi kesin bir donma noktasına sahip değildir. Bunun nedeni ,donma noktasına etkisi olan yağ asitleri kompozisyonu olup; olgunluk dönemi, zeytinin çeşidi, zeytinin yetiştirilmesi, iklim şartlarına göre değişiklik gösterir.Bu nedenle zeytinyağının donma noktası konusunda kesin bir derece belirtmemiz mümkün değildir. Ancak -6 ile +12 0C aralığında değişebilmektedir. Ayrıca literatürlerde de donma sıcaklığı ile ilgili kesin bir veri bulunmazken, sıcaklığa bağlı donma süresi ile ilgili de kesin bir veriye rastlanamamaktadır.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün Nedir?

sucukSucuk, et, baharat ve yağ karışımından oluşan geleneksel bir et ürünüdür. Genel olarak hazırlanmış sucuk hamurunun doğal veya yapay kılıflara doldurulup kangal, parmak ve baton halinde şekillendirildikten sonra belirli koşullarla olgunlaştırılarak kurutulmasıyla üretilir.

Sucuk üretiminde olgunlaşma sürecinde farklı teknolojiler kullanılabilir.Bu nedenle Türk Gıda Kodeksinde üretim basamaklarındaki farklılıktan ötürü sucuk ürünü “Sucuk” ve “Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün” olmak üzere iki şekilde tanımlanmaktadır. Ürün etiketinde üretici firmalar “Sucuk” ve “Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün” olarak beyan etmek durumundadırlar.
“Sucuk“ olarak tanımlanan ürünlerin üretiminde, ısıl işlem uygulanmadan üretim aşaması tamamlanmaktadır. Ürünün olgunlaşmasını sağlamak amacıyla, ürünler nemi ve sıcaklığı belirlenmiş kontrollü odalarda bekletilir ve ortalama 10 gün gibi bir süre içerisinde olgunlaştırılarak satışa hazır hale gelmesi sağlanır.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün olarak tanımlanan ürünlerde ise sucuktan farklı olarak, ürünün olgunlaşmasını sağlamak amacıyla özel fırınlarda, düşük sıcaklıktan periyodik olarak yükselen bir sıcaklık ile kısa bir süreçte ürünün olgunlaşması ve satışa hazır hale gelmesi sağlanır.

Her iki şekilde üretilen sucuklar arasında lezzet ve görünüm açısından belirgin bir fark olmaması nedeniyle son yıllarda ısısal işlem görmüş sucuklar üretici firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Bazı Kozmetik Ürünlerinde Ambalaj Üzerinde Son Kullanma Tarihi Neden Bulunmaz?

kozmetikKozmetik Yönetmeliğine göre minimum dayanma süresi otuz ayı geçen kozmetik ürünlerinde,son kullanma tarihi belirtilmesi zorunlu değildir. Ancak, bu ürünlerde ürünün açılmasından itibaren tüketiciye zarar vermeden kullanılabileceği sürenin bildirilmesi zorunludur. Ürün açıldıktan sonra güvenli olarak kullanılabileceği bu süre hakkında bilgi, kavanoz sembolü kullanılarak kullanma süresi ay ve/veya yıl cinsinden kapak sembolü içerisine yazılarak belirtilir. Kapak sembolü taşıyan ürünler normal şartlar altında saklandığı takdirde, açılmasından itibaren sembol içerisinde belirtilen süre boyunca başlangıçtaki fonksiyonlarını yerine getirmeye devam edecektir. Sadece 30 ay içerisinde başlangıç fonksiyonlarını kaybedecek nitelikteki kozmetik ürünlerinde son kullanma tarihi belirtilmelidir.

Makarnada Böceklenme Mümkün mü?

makarnaSade makarnaya katkı maddesi ilave edilmez, durum buğdayından elde edilen irmik ve suyla yapılır. Çok gelişmiş bir teknoloji ile hijyenik ortamda üretilen makarna; yüksek sıcaklık ve basınç altında üretildiği için üretim teknolojisi gereği, üründe herhangi bir böceğin, larvasının ya da yumurtasının bulunması mümkün değildir. Makarnada böceklenme ancak depolama koşullarına uyulmaması halinde başka kaynaklardan bulaşma şeklinde görülebilir. Makarna üzerinde görülebilecek siyah ve kahverengi noktalar ise, buğdayın öğütülmesi sırasında kabuğunda bulunan kepek gibi maddelerden kaynaklanır. İnsan sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Makarnalarda ne düzeyde siyah ve kahverengi nokta olabileceği Türk Gıda Kodeksi’nde belirtilmiştir. Bugün dünya üzerinde kullanılan değirmen teknolojileri ile bu noktaları tamamen irmik içerisinden ayırmak mümkün değildir.

Saç Boyaları Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

sacboyasiSaç boyaları nadiren kozmetik alerjilerine sebep olabilir. Tüketicilerin olumsuz sonuçlar yaşamaması için, saç boyalarının kullanımından 48 saat önce ciltte alerji testi uygulanması tavsiye edilir. Kulak arkasına yada dirseğin iç kısmına sürülecek az miktarda boyanın kaşıntı yapıp yapmadığı kontrol edilerek alerji testi uygulanabilir. Kızarıklık, kabarma, kaşıntı ve yaraların oluşması alerji belirtilerinden bazılarıdır. Kozmetik alerjisi olmasından şüphelenildiği durumlarda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Alerji riskinin azaltılması için kullanım kılavuzu okunmalı ve önerilen cilt alerji testi uygulanmalıdır.

Saç Boyalarını uygulamadan önce kutu üzerinde yer alan boya numarası ile kutunun içerisinde yer alan boya tüpünün üzerindeki numaranın aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Boyalı saçların rengini uzun süre muhafaza etmek için güneş ve klordan uzak durmalı, boyalı saçlar için üretilmiş şampuan, saç kremi ve bakım ürünleri kullanılmalıdır. 

Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates